Pátek, 7 srpna, 2020
- Reklama-
Domů Pro ženy Nepořádek dělá celá rodina, a kdo bude uklízet?

Velmi častými hádkami v rodině je úklid, protože v mnoha případech spadá úklid jen na maminku a zbytek rodiny se jen veze, a přitom nepořádek dělá úplně každý  a nejen maminka, tak není divu, že by maminky rády zaměstnaly úklidem i své drahé polovičky a děti, což je někdy potíž, protože nikdo neuklízí rád.  

Co se v mládí naučí, ve stáří jako když najde 

Vést děti k pořádku je poměrně důležité a to nejen proto, aby se maminky neudřely, ale také proto, aby si děti zvykly na pořádek kolem sebe a na nějaký řád, který se týká domácnosti, protože jak se říká, co se dětí naučí v mládí, to je s nimi po celý život a když doma uvidí, že žijí v čisté a uspořádané domácnosti, tak sami budou mít tendenci k tomu, aby o svou domácnosti pečovali, takže jejich děti budou žít v čistotě a povedou své děti k pořádku a tak dále, což je poměrně důležité.  

Ale dětem se nechce 

Žádné dítě nemá rádo uklízení, a proto je někdy opravdu obtížné donutit je k tomu, aby si nejen uklízeli po sobě, ale také třeba pomohly s úklidem celé domácnosti. Maminky často zkoušejí mnoho způsobů, jak děti donutit a motivovat. Pravdou je, že nucení dětí do úklidu je většinou zbytečné, protože to končí jen hádkou a někdy u tělesných trestů a tak nemůže být spokojený nikdo v rodině. Mnohem lepší je, zkusit dítě nějak motivovat. Poměrně efektivně funguje promluvit si s dětmi, že sami úklid nezvládnete a že potřebujete pomoct.  

Potřebuji pomoc 

Říct dětem na rovinu, že potřebujete pomoc s úklidem je jedním dobrým řešením, jak děti vést k pořádku. Mnoho dětí to pochopí, pravdou je, že mnohdy záleží na tom, jak staré vaše děti jsou, ale i s mladšími dětmi se dá domluvit. Ideální je, abyste se všichni shodli například na jednom dni, kdy budete doma dělat velký pořádek, například pátek nebo sobota, záleží na vás. Pak je velice dobré, aby se tomu úklidu věnovali opravdu všichni, aby děti viděli, že tak funguje opravdu celá rodina, protože tak budou mít vzor ve svých rodičích. Některé rodiny fungují tak, že mají rozdělené činnosti, každý dělá tu svou činnosti a výsledkem je čistá místnost, například jeden bude vysávat, jiný utírat prach a podobně  a stejně tak to jde s rozdělováním místnosti, například, že jeden bude mít na starosti kuchyň, druhý obývací pokoj a podobně a každý bude zodpovídat za pořádek ve své místnosti.  

Motivujeme jinak  

Pokud opravdu nebudou děti chtít spolupracovat, možnost, jak děti motivovat, tedy vést děti k pořádku, můžete také například pomocí odměn. Například, že dětem na úklid slíbíte nějakou sladkost nebo něco, po čem touží, ať už je to čas strávený na počítači či s kamarády a podobně. Samozřejmě, že takové odměňování není úplně ideální, protože si děti zvyknou na princip něco – za něco. Dobré je například udělat dětem z uklízení nějakou hru, například, že za vyklízení myčky, za vysávání a podobné činnosti mohou sbírat nějaké body a ty body potom mohou vyměnit třeba za nějakou odměnu v podobě sladkosti nebo té činnosti, kterou chtějí dělat. Pravdou je, že to je také trochu nedisciplinární, ale je to dobré například pro malé děti, než si zvyknou na své povinnosti.  

Uděláme z toho tradici 

Velmi pěkné je, když si z velkého úklidu uděláte nějakou tradici, například když dvě hodiny strávíte uklízením, pak si dopřejete nějakou společnou činnost, kterou děláte všichni rádi, například v pátek odpoledne uklidíte a poté si pustíte film a za odměnu si k němu vezmete třeba brambůrky a podobně, tak vám vznikne krásná tradice, děti si na uklízení zvyknou mnohem rychleji a ještě si den zpříjemníte společně stráveným časem, což prohloubí vaše rodinné vztahy.  

Uklízení nebaví nikoho, ale pokud budete chtít, tak si z něj můžete udělat zábavnou činnost anebo dokonce rodinnou tradici. Je velice důležité, aby si děti zvykly na pořádek kolem sebe, proto je motivujte k úklidu od malička.  

- Komerční sdělení -
- Reklama-

Mohlo by Vás zajímat

Jedete na dovolenou autem? Vyplatí se nechat si jej zkontrolovat v servisu

Mnoho našinců se každoročně vydává na dovolenou po vlastní ose, tedy svým automobilem. Dnes je takovýchto cestovatelů kvůli proběhlé pandemii ještě víc....

Vyhlídkový let balonem

Láká vás velkolepý vyhlídkový let balonem? Proudí ve vašich žilách adrenalin a s ním spojená touha po stále nových zážitcích? V tom případě je let balonem přesně...

Vyhlídkový let vrtulníkem

Hledáte adrenalinový zážitek, při kterém vám bude bušit srdce jako o závod, krev se bude vařit vzrušením a smysly budou napjaté k prasknutí?...

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa na Slovensku, v České republice a v Polsku. Nezjistila žádný rozpor se zákonem o...
- Komerční sdělení -