S obtěžováním na pracovišti se setkává stále více Čechů. Může mít mnoho podob, včetně toho sexuálního. Jak takové sexuální obtěžování vypadá? Kdo se s ním může setkat a jak si toto jednání nenechat líbit?
více v článku...
Co je to sexuální obtěžování?
Sexuální obtěžování na pracovišti je podle nejrůznějších průzkumů stále celkem rozšířené. Mnoho lidí si však určité narážky s sexuálním podtextem k tělu moc nepouští a ani netuší, že by se mohlo jednat o obtěžování, s kterým lze právně něco udělat. Co je tedy sexuální obtěžování? Definuje ho i zákon.
Podle Antidiskriminačního zákona je sexuální chování nežádoucím chováním, jehož důsledkem je snížení důstojnosti osoby nebo které může být vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující postavení obtěžované osoby, přičemž toto chování má sexuální podtext.
Sexuální obtěžování lze rozdělit do 3 hlavních kategorií:
- sexuální nátlak
- sexuální pozornost
- genderové harašení
Sexuální nátlak
Sexuální nátlak je asi nejméně častou formou sexuálního obtěžování na pracovišti, ale to neznamená, že se s ním nemůžete setkat. Jde o různé sexuální návrhy a služby ve smyslu “Když ty pro mě uděláš to a to, já ti přidám peníze, pomůžu ti s tím projektem” a podobně.
Sexuální pozornost
Častější formou sexuálního obtěžování je sexuální pozornost, s kterou se často setkávají právě ženy. Často jsou taky obviňovány, že si za pozornost mohou samy, například kvůli příliš krátké sukni, průsvitné halence, přilišnému dbaní na svou úpravu zevnějšku a podobně.
TIP: Víte jak na výběr vhodné podprsenky do práce a na jakoukoliv příležitost?
Do kategorie nechtěné sexuální pozornosti spadají veškeré nevyžádané doteky, objímání, polibky, opakované pozvánky na rande a další.
Genderové harašení
Genderové harašení znevažuje lidi hlavně na základě jejich pohlaví a spadají sem především poznámky nejrůznějšího druhu na muže i ženy.
Věděli jste, že nejčastěji se sexuálním obtěžováním můžete setkat podle průzkumů v obchodnictví, bankovnictví nebo finanční oblasti?
Kdo se může se sexuálním obtěžováním setkat?
V posledních letech se začínají vedle pojmu sexuálního obtěžování objevovat i další pojmy s ním související. Patří mezi ně například mobbing, bossing, staffing nebo chairing. Co jednotlivé pojmy znamenají?
- Mobbing označuje nežádoucí chování pracovišti, které páchá pracovní skupina proti jednotlivci.
- Bossing je varianta šikany na pracovišti, které se dopouští vedoucí pracovník. Za bossing může být kromě sexuálního obtěžování považováno také zesměšňování před kolegy, vyhrožování, arogantní chování, přehnané kontrolování, nedocenění práce, přemíra přesčasů a další.
- Staffing je forma šikany na pracovišti ze strany podřízených vůči šéfovi. K častým projevům staffingu patří neplnění úkolů, šíření pomluv, odmítnutí spolupráce, sexuální narážky a další.
- Chairing označuje specifickou formu soupeření pracovníků o určité výhody, vedoucí pozici na pracovišti. Opět při chairingu využívají lidé různé formy nátlaku a šikany.
Ten, kdo si myslí, že sexuální obtěžování je výhradně ženským problémem, plete se. Dávno už sexuální obtěžování není jen problémem žen v krátkých sukních na pracovišti. I když se s ním stále více setkávají ženy, trápí i muže. Dokonce už nezáleží ani na vaší pozici ve firmě.
Proč sexuální obtěžování vzniká?
Každý, kdo se sexuálním obtěžováním setká, ať už přímo či nepřímo, si klade otázku proč k tomuto chování dochází? Často se totiž díky odhalené příčině dá takové chování i odstranit nebo najít vhodné způsoby řešení.
Mezi nejčastější příčiny sexuálního obtěžování patří:
- Potřeba potvrdit si moc nad druhými lidmi, potřeba s lidmi manipulovat
- Potřeba potvrdit si sexuální převahu
- Neporozumění potřebám a odmítnutí druhého člověka
- Nezralost dodržovat normy nastavené v pracovním prostředí
- Neschopnost respektovat hranice mezi pracovní a soukromou sférou
Často také aktér ani neví o tom, že se dopouští sexuálního obtěžování a že vám jeho chování může být nepříjemné. V tom případě se jedná o tzv. nevědomé obtěžování.
Jak se bránit sexuálnímu obtěžování na pracovišti?
Pokud k sexuálnímu obtěžování dochází, je třeba je řešit. Mohlo by totiž vést i k problémům v běžném životě. Často sexuální obtěžování vede k úzkostem, sníženému sebevědomí, strachu z kontaktu s lidmi, přenesení problémů do osobního života a dalším potížím.
Lidé, zvlášť obtěžované ženy, si často myslí, že je to jejich problém, jejich chyba a někdy podléhají myšlenkám, že kdyby si vybraly do práce vhodnější podprsenku nebo nosily rolák, něco takového by vůbec nemusely řešit. Omyl. Problém je většinou v lidech, kteří obtěžují. Ne v obětech.
Řešte problémy právní cestou
Jedinou cestou, která vám může pomoci, kromě změny zaměstnání, je cesta právní. Nejprve se můžete pokusit řešit potíže přímo se zaměstnavatelem a podat stížnost na sexuální obtěžování, pokud u vás ve firmě takový systém funguje.
Zaměstnavatelovou povinností totiž je nepřehlížet sexuální obtěžování a aktivně ho na svém pracovišti řešit, preventivně proti němu působit.
Pokud vám přijde, že se situace nevyřešila adekvátně či dostatečně efektivně, obraťte se na advokátní kancelář s právním poradenstvím a pusťte se do boje.
Důležité jsou důkazy
To nejhorší, co se může stát je tvrzení proti tvrzení. Potřebujete tedy do ruky důkazy a svědectví. Uchovávejte si veškerou korespondenci, pořídit můžete také audiozáznam. V případě pořizování audiozáznamu se však doporučujeme poradit s právním zástupcem, pouštíte se totiž na tenký led.
Alena Mrvíková, poctiveSEO.cz
3 comments
https://magazinzivot.cz/10-000-kroku-denne-marketingovy-tah-nebo-kolik-je-treba-odchodit-chceme-li-zhubnout/
https://metromag.cz/proc-nechat-bojler-vymenit-profesionala/
https://freshmagazin.cz/je-to-laska-je-to-zvyk-nebo-nahoda-proc-pri-libani-zavirame-oci/