Pátek, 7 srpna, 2020
- Reklama-
Domů Zdraví Jídelníček při Dukanově dietě

V čem spočívá kouzlo Dukanovy diety? 

Dukanova dieta patří mezi hity poslední doby. Díky této dietě dosáhnete své vysněné váhy bez hladovění, což je jistě velmi lákavé, neboť synonymy pro slovo dieta je hlad a odpírání. Je založená na vysokém příjmu bílkovin a je rozdělená do čtyř fází. 

Fáze Dukanovy diety 

První fáze se nazývá útočná a jsou při ní povoleny pouze čisté bílkoviny. V praxi to znamená příjem libového masa v šetrných úpravách (vaření, dušení, grilování nebo pečení), vajec (pouze bílků, protože žloutky jsou omezeny na čtyři kusy týdně) a nízkotučných mléčných výrobků (jogurty, sýry). To celé doplňte minimálně dvěma litry vody a dvěma lžičkami ovesných otrub pro lepší vyprazdňování. Tato fáze se dodržuje od dvou do pěti dnů podle vaší hmotnosti a redukčního cíle. Neměla by se však držet déle jak deset dní. Druhá fáze diety se nazývá “rovnoměrná ztráta” a při této fázi se střídají čistě bílkovinové dny se zelenino – bílkovinovými dny. Ze zeleniny jsou povolena například rajčata, papriky, okurka, mrkev, ředkvičky, dýně nebo špenát. Třetí fáze se nazývá upevňující a je povoleno opatrné postupné zařazování některých druhů ovoce (kromě sladkých druhů jako jsou banány, třešně nebo hroznové víno) do jídelníčku tak, aby nenastal starý známý jo-jo efekt. Ten je totiž v této fázi nejpravděpodobnější.

Během týdne si můžete dopřát také dvě jídla obsahující škrob, například těstoviny, kuskus, rýži, luštěniny nebo brambory. Vaše porce by však měla být maximálně 200 gramů, přičemž jeden den v týdnu bude čistě bílkovinový. Poslední fáze je fáze udržovací a je vhodná pro celoživotní dodržování. Je povoleno všechno za předpokladu, že jeden den v týdnu si zvolíte jako bílkovinový den. Je však vysoce pravděpodobné, že se z předchozích fází naučíte se svým tělem pracovat tak, že starý způsob života (především stravování) již nebudete vyhledávat. A právě na to doktor Pierre Dukan, zakladatel této diety, spoléhá. Tato dieta má mnohé nevýhody, třeba absolutní omezení sacharidů, které mohou probudit touhu po nich po skončení kúry. Také nedostatek vlákniny a vitamínů skupiny B nebo podrážděnost vám může způsobit potíže.  

Jídelníček pro představu 

Nyní se můžeme podívat na jídelníček v první a druhé fázi. V té první se na snídani může konzumovat nízkotučný bílý jogurt nebo tvaroh či míchaná vejce s plackou z ovesných otrub. K tomu si můžete dát kávu nebo čaj, a to buď bez cukru nebo s umělými sladidly. Na dopolední svačinu je vhodný opět nízkotučný bílý jogurt nebo tvaroh, ale dát si můžete také nízkotučnou šunku. Poobědvat můžete lososa, králičí nebo kuřecí maso bez kůže. Na odpolední svačinu zvolte otrubové placičky se skořicí, puding bez cukru nebo třeba kefírový shake s vanilkovou příchutí. A na večeři je vhodná uzená makrela, vejce nebo losos. V druhé fázi se střídají již zmíněné bílkovinové a zelenino – bílkovinové dny. Pro ty čistě bílkovinové dny je jídelníček následující. Na snídani si můžete dát smažená vejce se šunkou, vejce naměkko s krupicovými palačinkami nebo citrusový koláč s otrubami.

Na dopolední svačinu si připravte nízkotučný jogurt nebo tvaroh případně oslazený umělým sladidlem. Na oběd je vhodné opékané kuřecí maso, krupicové placky s tuňákem nebo pečené krůtí kuličky. Jako odpolední svačinu zvolte krupicovo – ovesné muffiny, míchaná vejce nebo salát z mořských plodů. A na večeři si dejte pečená kuřecí prsa s jogurtem, uzeného lososa nebo hovězí maso s ovesnými otrubami. Při zelenino – bílkovinových dnech je stravování trochu pestřejší. Posnídat můžete míchaná vejce, krupicové placky nebo ovesnou kaši. Na dopolední svačinu je vhodný opět nízkotučný bílý jogurt nebo tvaroh. Na oběd si můžete zvolit buď zeleninový salát s jogurtem, tresku s petrželkou nebo kuřecí maso bez kůže se zeleninou a k tomu citrónové krevety.

Na odpolední svačinu si dejte citrónový koláč, čokoládovou zmrzlinu nebo krupicové muffiny. A jako poslední jídlo dne si můžete vybrat buď hovězí maso se zeleninovým salátem, zeleninové rizoto nebo třeba slaný koláč plněný zeleninou.  

- Komerční sdělení -
- Reklama-

Mohlo by Vás zajímat

Jedete na dovolenou autem? Vyplatí se nechat si jej zkontrolovat v servisu

Mnoho našinců se každoročně vydává na dovolenou po vlastní ose, tedy svým automobilem. Dnes je takovýchto cestovatelů kvůli proběhlé pandemii ještě víc....

Vyhlídkový let balonem

Láká vás velkolepý vyhlídkový let balonem? Proudí ve vašich žilách adrenalin a s ním spojená touha po stále nových zážitcích? V tom případě je let balonem přesně...

Vyhlídkový let vrtulníkem

Hledáte adrenalinový zážitek, při kterém vám bude bušit srdce jako o závod, krev se bude vařit vzrušením a smysly budou napjaté k prasknutí?...

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa na Slovensku, v České republice a v Polsku. Nezjistila žádný rozpor se zákonem o...
- Komerční sdělení -